Sankcje a gospodarka UE – czyli jakie produkty Rosja dostarczała Europie

Obecnie mamy do czynienia z wieloma spekulacjami dotyczącymi uzależnienia Unii Europejskiej od pozyskiwanego z Rosji gazu oraz ropy.


Jakie inne dobra pozyskiwała UE i jak w związku z tym rysują się przyszłe rozwiązania ekonomiczne?

Co dostarczała Rosja do UE?

Rosja słynie na rynku ekonomicznym słynęła nie tylko z dużych dostaw gazu do Państw członkowskich Unii Europejskiej, ale również innych dóbr przemysłowych takich jak:


-żelazo i stal: niewiele osób wie, że UE należy do czołowych importerów stali i żelaza. Wesług bazy danych ONZ Comtrade import wspomnianych dóbr do Unii Europejskiej z Rosji w 2020 roku wyniósł aż 76 mln ton stali, czyli prawie 4 proc. światowej produkcji.


-węgiel: import węgla do Unii Europejskiej styczniu 2021 roku wzrósł o 55,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim z tego zdecydowaną większość, czyli aż 43,2 proc. dostarczyła Rosja.


-ropa: w tematyce ropy sprowadzanej z Rosji ilość dostaw do Unii Europejskiej wynosi aż 25,4 proc. dostaw do Unii Europejskiej.


-gaz: jak wskazują dane Eurostatu kraje UE w 2019 r. sprowadziły łącznie 440 mld metrów sześciennych gazu ziemnego – w tym z Rosji aż 166,2 mld.


-pszenica: pomimo, że UE posiada wiele krajów słynących z upraw polnych, w ogólnej gospodarce światowej to właśnie Rosja uznawana jest za światowego producenta. W okresie od lipca 2021 r. do lutego 2022 r. Unia Europejska zaimportowała z Rosji aż 348 tys. ton pszenicy.


-złoto: Rosja od lat uznawana jest za jednego z głównych globalnych producentów złota i odpowiada ona za wytarzanie około 10% światowej produkcji górniczej wspomnianego dobra.



Jak zastąpić surowce sprowadzane z Rosji?


Jak prognozuje MAE (Międzynarodowa Agencja Energetyczna), Unia Europejska w ciągu roku zmniejszy importu rosyjskiego gazu ziemnego o co najmniej jedną trzecią.


Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań opierających się na połączeniu środków, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu nastąpi wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych oraz proces zwiększeniu importu gazu z innych Państw wydobywających.


Dodatkowo plan Europejskiego Zielonego Ładu zakłada dynamiczne przyspieszenie realizacji nowych projektów wiatrowych i słonecznych, oraz usprawnienie procesów urzędowych, dzięki sprawniejszemu wydawaniu pozwoleń.


Obecna technologia pozwala na znaczne uniezależnienie się od dotychczasowych dostaw z gospodarki rosyjskiej. Z tego UE proponuje, by odpowiedzią na na wstrzymany eksport węgla z Rosji stały się specjalistyczne projekty wymiany kotłów gazowych i węglowych na domowe pompy ciepła.



CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Czy port Hongkong ma problemy?

Czy port Hongkong ma problemy?

Dodaj recenzję
Według rankingu Alphaliner 30 najbardziej ruchliwych portów kontenerowych n...
Czytaj dalej
Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Dodaj recenzję
Port w Vancouver uruchomił nową, innowacyjną linię elektrycznych holowników...
Czytaj dalej
Baltimore - co z ładunkiem?

Baltimore - co z ładunkiem?

Dodaj recenzję
Czy Baltimore okaże się siłą portów wschodnich USA? Jakich przekierowań moż...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora