Sankcje a gospodarka UE – czyli jakie produkty Rosja dostarczała Europie

Obecnie mamy do czynienia z wieloma spekulacjami dotyczącymi uzależnienia Unii Europejskiej od pozyskiwanego z Rosji gazu oraz ropy.


Jakie inne dobra pozyskiwała UE i jak w związku z tym rysują się przyszłe rozwiązania ekonomiczne?

Co dostarczała Rosja do UE?

Rosja słynie na rynku ekonomicznym słynęła nie tylko z dużych dostaw gazu do Państw członkowskich Unii Europejskiej, ale również innych dóbr przemysłowych takich jak:


-żelazo i stal: niewiele osób wie, że UE należy do czołowych importerów stali i żelaza. Wesług bazy danych ONZ Comtrade import wspomnianych dóbr do Unii Europejskiej z Rosji w 2020 roku wyniósł aż 76 mln ton stali, czyli prawie 4 proc. światowej produkcji.


-węgiel: import węgla do Unii Europejskiej styczniu 2021 roku wzrósł o 55,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim z tego zdecydowaną większość, czyli aż 43,2 proc. dostarczyła Rosja.


-ropa: w tematyce ropy sprowadzanej z Rosji ilość dostaw do Unii Europejskiej wynosi aż 25,4 proc. dostaw do Unii Europejskiej.


-gaz: jak wskazują dane Eurostatu kraje UE w 2019 r. sprowadziły łącznie 440 mld metrów sześciennych gazu ziemnego – w tym z Rosji aż 166,2 mld.


-pszenica: pomimo, że UE posiada wiele krajów słynących z upraw polnych, w ogólnej gospodarce światowej to właśnie Rosja uznawana jest za światowego producenta. W okresie od lipca 2021 r. do lutego 2022 r. Unia Europejska zaimportowała z Rosji aż 348 tys. ton pszenicy.


-złoto: Rosja od lat uznawana jest za jednego z głównych globalnych producentów złota i odpowiada ona za wytarzanie około 10% światowej produkcji górniczej wspomnianego dobra.Jak zastąpić surowce sprowadzane z Rosji?


Jak prognozuje MAE (Międzynarodowa Agencja Energetyczna), Unia Europejska w ciągu roku zmniejszy importu rosyjskiego gazu ziemnego o co najmniej jedną trzecią.


Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań opierających się na połączeniu środków, zgodnych z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu nastąpi wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych oraz proces zwiększeniu importu gazu z innych Państw wydobywających.


Dodatkowo plan Europejskiego Zielonego Ładu zakłada dynamiczne przyspieszenie realizacji nowych projektów wiatrowych i słonecznych, oraz usprawnienie procesów urzędowych, dzięki sprawniejszemu wydawaniu pozwoleń.


Obecna technologia pozwala na znaczne uniezależnienie się od dotychczasowych dostaw z gospodarki rosyjskiej. Z tego UE proponuje, by odpowiedzią na na wstrzymany eksport węgla z Rosji stały się specjalistyczne projekty wymiany kotłów gazowych i węglowych na domowe pompy ciepła.CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Transport bez szkody – czyli na co wpływa fumigacja kontenerów

Transport bez szkody – czyli na co wpływa fumigacja kontenerów

Dodaj recenzję
Fumigacja to proces niezbędny w transporcie towarów zabezpieczonych lub opa...
Czytaj dalej
Nowy Szlak Jedwabny – czyli dlaczego Polska została pominięta

Nowy Szlak Jedwabny – czyli dlaczego Polska została pominięta

Dodaj recenzję
Od niedawna ruszył Nowy Szlak Jedwabny pomijający Polskę w drodze tranzytow...
Czytaj dalej
Rosnące ceny gazu - czyli dlaczego firmy wstrzymują produkcję

Rosnące ceny gazu - czyli dlaczego firmy wstrzymują produkcję

Dodaj recenzję
Dynamiczny wzrost cen gazu od kilku miesięcy zalewa Europę. Co spowodowało...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora