Od niedawna ruszył Nowy Szlak Jedwabny pomijający Polskę w drodze tranzytowej.
Jak przebiega wyznaczona trasa oraz jakie są skutki nowego połączenia logistycznego?
Z czego wyniknęły utrudnienia?
Prace nad zmianą Szlaku Jedwabnego trwały od lat, jednak bezpośrednim wpływem na decyzję zmiany trasy przewozowej była agresja Rosji na Ukrainę. Wpłynęło to na działanie przedsiębiorców w wielu krajach Unii Europejskiej.
Problemy wynikające z ryzykownego przewożenia dóbr drogą przebiegającą przez Rosję i Białoruś wpłynęły szczególnie na Polskie firmy umiejscowione na Podlasiu. Utrudniona komunikacja kolejowa zmusiła marki do przeniesienia ośrodka transportu na pomorze i wykorzystanie morskiej drogi transportowej.
Jak przebiega Nowy Szlak Jedwabny?
Trasa Nowego Szlaku Jedwabnego odbywa się bezpośrednio z Turcji do Niemczech z pominięciem punktu logistycznego w Polsce. Rozkład ten wynika z minimalizacji ryzyka i potrzeby zapewnienia bezpieczeńsrwa transportu.
Wątpliwości nie ulega jednak fakt, że przeniesienie logistycznego punktu przeładunkowego do Niemiec jest dużym ciosem w gospodarkę Polski. Z powodu nowej drogi transportowej istnieje duża obawa przez wzrostem cen kontenerowych w krajach niebędących bezpośrednim „uczestnikiem” Nowego Szlaku Jedwabnego.
Jakie są plusy nowej trasy?
Dzięki uaktualnieniu trasy Szlaku Jedwabnego transit time skrócił się niemalże o połowę, ponieważ transport z Azji do Unii Europejskiej możliwy jest w 10 do 14 dni. W poprzednim układzie przewóz dóbr trwał od 30 do 45 dni co wpływało na wydłużanie czasu wysyłki i wzrost wahań stawek.
Dodatkowym atutem wynikającym z wyznaczenia Nowego Szlaku Jedwabnego jest większa możliwość korzystania z ubezpieczeń towaru. W obecnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę, koncerny ubezpieczeniowe zaczęły stopniowo wycofywać się z ubezpieczeń towarów drogą przebiegającą przez Białoruś oraz Rosję. Sytuację tę firmy tłumaczyły zwiększonym ryzykiem wojennym, będącym dużym zagrożeniem dla rentowności agencji wypłacających odszkodowania.
Jakie szanse na udział w Nowym Szlaku Jedwabnym ma w przyszłości Polska?
Na początku kwartału Polska rozpoczęła rozmowy z prezydentem Chin na temat stworzenia bezpośredniego punktu logistycznego w Polsce. Jak zadeklarowała głowa Państwa Środka niezależnie od sytuacji polityczno-wojennej w najbliższym czasie ma dojść do finalizacji tych postanowień.
Opisana sytuacja daje ,,nowe światło” na ograniczenia wynikające z wyznaczenia nowej trasy Szlaku Jedwabnego, ponieważ bezpośredni punkt logistyczny Chin byłby korzystny dla Polskiej gospodarki oraz rozwoju handlu zagranicznego na trasie z Azją.
CIEKAWOSTKI