MSC pobiera dodatkową opłatę za przesyłki

MSC podjęło decyzję o wprowadzeniu wyższej opłaty za przepływ przez Kanał Panamski. Jakiej kwoty powinniśmy się spodziewać?

Powody i skutki


MSC wprowadziło wyższą opłatę w wysokości 297 dolarów za TEU od przesyłek przepływających przez Kanał Panamski. Sytuacja wynika z powodu coraz większych ograniczeń przepustowości występujących w jego obrębie.


Co ciekawe decyzja MSC nastąpiła tóż po ogłoszeniu (we wtorek) przez CMA CGM tak zwanego „Panamskiego współczynnika korygującego” wynoszącego 150 dolarów/TEU, obowiązującego od 1 stycznia.


Dopłata MSC, jest jednak nieco zaskakująca, ponieważ niemal dwukrotnie wyższa niż u francuskiego przewoźnika, dodatkowo też zacznie obowiązywać dwa tygodnie wcześniej, czyli za niespełna 3 tygodnie (15 grudnia 2023).


Stanowisko MSC


MSC oświadczył dodatkowo, że:


„W drugim kwartale 2023 roku Zarząd Kanału Panamskiego podjął decyzję o zmniejszeniu zanurzenia z 14,94 m do 13,41, a ograniczenia te, w połączeniu ze wzrostem taryfy kanałowej wdrożonym na początku tego roku, sa wynikem ogólnego wpływu na koszty operacyjne MSC”.


Analiza przeprowadzona przez zespół Loadstar Premium sugeruje, że przy spodziewanym od lutego ograniczeniu do 18 tranzytów dziennie, dzienna przepustowość przez śluzy na kanale może wynosić mniej niż 50% przepustowości projektowej. Dodatkowo biorąc pod uwagę niewielkie oznaki poprawy pogody, armator ostrzegł spedytorów, że choć zaawansowane planowanie wystarczy, aby złagodzić potencjalne opóźnienia, powinni przygotować się na inne potencjalne problemy transportowe .

Pomożemy Ci zaplanować transport.

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Treść wiadomości*
Akceptacja warunków*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sealand Liquids sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Legionów 112/21, 81-472 Gdynia, Polska.

Akceptacja warunków*

Zapisuję się do newslettera.

Wyślij

Najnowsze wpisy

Stawki - co na nie wpływa?

Stawki - co na nie wpływa?

Dodaj recenzję
Co składa się na stawkę frachtu i dlaczego sytuacja na Morzu Czerwonym zach...
Czytaj dalej
Czy potrzebny Ci dział logistyki? [CASE STUDY]

Czy potrzebny Ci dział logistyki? [CASE STUDY]

Dodaj recenzję
Klient: międzynarodowa korporacja Stan zastany: 5-osobowy oddział polski ...
Czytaj dalej
Singapur- nowe przepisy

Singapur- nowe przepisy

Dodaj recenzję
Singapur ogłosił nowe, rygorystyczne przepisy dotyczące jakości paliwa bunk...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora