Nie pozwól na przestoje - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o EORI

EORI to skrót od ,,Economic Operators Registration and Identyfication” i jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.


Co to oznacza w praktyce i kiedy jest nam potrzebny?Co to jest EORI?


EORI, czyli Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych zostało wprowadzone 2009 roku i funkcjonuje po dziś dzień. Głównym powodem stworzenia numeru była szansa na zbudowanie nowej sytuacji prawnej, w której nie będą obowiązywały formalności celne oraz kontrole graniczne w handlu towarami unijnymi pomiędzy krajami członkowskimi UE oraz innymi państwami.Kogo obowiązuje posiadanie numeru EORI?


Numer EORI dla przedsiębiorcy, który planuje import lub eksport z krajami niezrzeszonymi w Unii Europejskiej, jest niezbędny. Jego brak może skutkować zatrzymaniem lub przejęciem towarów przez Urząd Celny.


Jeżeli jednak planowanie transportu wykonywane jest przez osobę fizyczną, wspomniany powyżej numer nie jest potrzebny. Należy jednak pamiętać, że dokumenty wypełniane w związku ze zgłoszeniami celnymi wymagają jego podania, jednak w przeznaczonym dla niego polu zamiast EORI należy wpisać „NATURAL PERSON”.


Co następuje, w przypadku braku EORI przez przedsiębiorcę?


W momencie przestoju dostawy na granicy, przedsiębiorca ma możliwość dostarczenia brakujących dokumentów. Dodatkowo jednak jest on zobowiązany do uiszczenia opłat za każdy dzień opóźnienia.


Planując transport należy mieć świadomość, że jeżeli przy składaniu dokumentów nie zostaną spełnione wszystkie wymogi formalne (np. poprzez utrudnienia zawiązane z błędnym uzupełnieniem danych), okres nadania numeru EORI może wydłużyć się nawet do 30 dni. Przedstawiona sytuacja w przypadku zatrzymania towarów przez Urząd Celny skutkuje dodatkowymi kosztami do momentu uzyskania niezbędnych papierów urzędowych.

Jak uzyskać EORI?


Od sierpnia 2015 roku uzyskanie numeru EORI jest o wiele prostsze, ponieważ nie jest już konieczne składanie papierowych wniosków w oddziałach celnych. W celu nadania należy zarejestrować się na portalu PUESC, który służący do rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych. Numer przyznawany jednorazowo i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.


Należy jednak pamiętać, że potwierdzenie rejestracji w systemie EORI oraz nadanie numeru musi nastąpić najpóźniej w momencie realizacji pierwszej operacji celnej.Jakie są zalety EORI?


EORI zostało stworzone z myślą o idei e-Customs. Umożliwia nie tylko przyspieszenie załatwiania formalności i procedur celnych przez przedsiębiorców, ale również stworzenie prostego w obsłudze europejskiego systemu identyfikacji przedsiębiorców.


System ten obejmuje uczestników wymiany towarowej na terenie całej UE, zapewnia administracjom celnym państw członkowskich bieżącą informację o podmiotach uczestniczących w czynnościach celnych.
CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Nieczyste zagranie - czyli Urząd Morski i Portowy zawiesza licencję Glencore

Nieczyste zagranie - czyli Urząd Morski i Portowy zawiesza licencję Glencore

Dodaj recenzję
Urząd Morski i Portowy Singapuru zawiesił licencję paliwową szwajcarskiej s...
Czytaj dalej
Lloyds tworzy korytarz morski – czyli statki z ukraińskim zbożem

Lloyds tworzy korytarz morski – czyli statki z ukraińskim zbożem

Dodaj recenzję
Dziś (29.07.22) w Londynie ubezpieczyciel Lloyd's of London Ascot i broker ...
Czytaj dalej
Soboty to za mało - czyli wąskie gardła w portach w Nowym Jorku

Soboty to za mało - czyli wąskie gardła w portach w Nowym Jorku

Dodaj recenzję
Kompleks portowy w USA pomimo wydłużonych godzin bramek ma coraz większe pr...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora