Letter of Credit - czyli płatności w handlu międzynarodowym

Letter of Credit, czyli inaczej akredytywa to jedna z najpopularniejszych form płatności stosowanych w handlu międzynarodowym.

Co powinieneś wiedzieć i od czego zabezpiecza?

Czym jest L/C?


Akredytywa to forma płatności w rozliczeniach zarówno zagranicznych, jak i w krajowych. Jest ona wykorzystywana przy zawieraniu transakcji, którym towarzyszy różnego rodzaju zwiększone ryzyko, związane z takimi przypadkami jak:


- niezweryfikowany kontrahent,

- obawa przed niewłaściwą realizacją kontraktu,

- nieprzetestowana jakość produktu

- opóźnienia,

- brakiem zapłaty.


Letter of Credit to instrument, który ułatwia bezgotówkowe rozliczenia, gdyż jest pisemnym zobowiązaniem banku, którego klientem jest kupujący (lub importer) do wypłacenia wskazanemu sprzedającemu określonej kwoty, w uzgodnionym terminie i zgodnie z warunkami akredytywy.


Rodzaje akredytywy


Na rynku dostępnych jest kilka kategorii LC, które starają się działać na różnych rynkach i rozwiązywać różne problemy. Przykładem mogą być:


  • Import/eksport: — Ten sam kredyt można nazwać akredytywą importową lub eksportową, w zależności od tego, czyj bank jest rozpoczyna transakcję. Dla importera określa się to jako WW Import, a dla eksportera towarów WW Eksport.


  • Odwołalna/nieodwołalna: — To, czy akredytywa jest odwołalna czy nieodwołalna, określa, czy nabywca i bank wystawiający są w stanie manipulować akredytywą lub dokonywać korekt bez informowania lub uzyskiwania zgody od sprzedającego. Zgodnie z UCP 600, wszystkie LC są nieodwołalne, stąd w praktyce odwoływalny typ LC jest coraz bardziej przestarzały. Wszelkie zmiany (poprawki) lub anulowanie akredytywy (za wyjątkiem wygaśnięcia) dokonuje wnioskodawca (kupujący) za pośrednictwem banku wydającego. Musi być uwierzytelniony i zatwierdzony przez beneficjenta (sprzedawcę).


  • Potwierdzone/Niepotwierdzone: — akredytywa jest potwierdzona, gdy drugi bank dodaje swoje potwierdzenie (lub gwarancję), aby honorować zgodną prezentację na żądanie lub autoryzację banku wystawiającego.


  • Ograniczony/Nieograniczony: — W przypadku ograniczonej akredytywy albo bank udzielający porad może kupić weksel od sprzedającego, albo; bank potwierdzający nie jest określony, co oznacza, że ​​eksporter może pokazać weksel w dowolnym banku i otrzymać płatność na akredytywę bez ograniczeń.


  • Odroczone / Wykorzystane: — Kredyt, który nie jest spłacany/przypisywany natychmiast po przedstawieniu, ale po określonym czasie, który jest akceptowany zarówno przez kupującego, jak i sprzedającego. Zazwyczaj sprzedawca pozwala kupującemu zapłacić wymagane pieniądze po odebraniu powiązanych towarów i ich sprzedaży.


Jak można zdobyć akredytywę?


Każdy eksporter ma prawo udostępnić kredyt beneficjentowi. Udziela się ich w momencie, gdy pierwotny beneficjent jest „pośrednikiem”, który sam nie dostarcza dokumentów, ale nabywa towary lub dokumenty od innych dostawców i organizuje ich wysłanie do banku wydającego. Należy więc zwrócić uwagę na warunki kredytu, które powinny być w nim uwzględnione, jest to między innymi:

  • Ilość
  • Cena jednostkowa towaru (jeśli podano)
  • Data wygaśnięcia
  • Okres prezentacji
  • Najpóźniejsza data wysyłki lub podany termin wysyłki






Jakie korzyści wynikają z wykorzystywania akredytywy?


Korzyści wynikające z akredytywy możemy podzielić na dwie podgrupy w zależności osoby, która nią dysponuje.


Dla sprzedającego to niewątpliwie:

  • minimalizacja ryzyka handlowego transakcji, tj. odmową przyjęcia towaru oraz odmową zapłaty przez importera,
  • możliwość sfinansowania transakcji poprzez przeniesienie akredytywy na dostawcę,
  • możliwość dyskontowania należności przed terminem płatności oraz zabezpieczenia płatności w terminie określonym z góry.

Dla kupującego:

  • minimalizacja ryzyka jakościowego i transportowego, a także braku dotrzymania ustalonych terminów,
  • zabezpieczenie przed nieuzasadnioną wypłatą należności.



CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Ile palet zmieści reefer i kontener - praktyczne przykłady

Ile palet zmieści reefer i kontener - czyli praktyczne przykłady

Dodaj recenzję
Często pojawiają się pytania ile palet jest w stanie załadować kontener 20'...
Czytaj dalej
Jakie stawki przyniesie następny kwartał?

Jakie stawki przyniesie następny kwartał?

Dodaj recenzję
Nasi klienci coraz częściej przychodzą do nas z pytaniem, o prognozy na naj...
Czytaj dalej
Dlaczego isotank góruje nad cysterną?

Dlaczego isotank góruje nad cysterną?

Dodaj recenzję
Transport materiałów płynnych, gazów i chemikaliów jest kluczowym elementem...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora