Załamanie w Chinach łagodnieje

Załamanie w Chinach złagodziło się. Jakie są rokowania jednej z największych gospodarek na świecie?

Poprawa wskaźników


Przesyłki zagraniczne spadły w ujęciu dolarowym o 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy import skurczył się o 7,3%, co jest zarówno lepsze od szacunków, jak i znacznie mniej dotkliwe niż lipcowe pogorszenie koniunktury.„Poprawa danych dotyczących handlu w Chinach jest wczesną oznaką stabilizacji wzrostu” – powiedział Raymond Yeung, główny ekonomista ds. większych Chin w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.


Inne dane sugerują, że światowy popyt zaczyna rosnąć, co daje nadzieję dla handlu Chin w nadchodzących miesiącach. Eksport Korei Południowej – siły napędowej światowego handlu – również spadł w sierpniu w bardziej umiarkowanym tempie niż w poprzednim miesiącu.


Czwartkowe dane pokazały, że dostawy z Chin do Europy i Azji i Azji w dalszym ciągu odnotowują dwucyfrowy spadek, ale nastąpiła wyraźna poprawa w handlu w USA: eksport spadł o 9,5% w sierpniu w porównaniu do spadku o 23,1% w lipcu.


Eksport był kluczowym źródłem wzrostu gospodarczego kraju podczas pandemii, ale ograniczony globalny popyt zaważył na dostawach w ciągu roku i pogłębił spowolnienie gospodarcze. Choć ekonomiści w dalszym ciągu oczekują, że wzrost gospodarczy w Chinach zrówna się z oficjalnym celem rządowym na poziomie około 5% na rok, to utrzymujący się kryzys na rynku nieruchomości i słaby poziom zaufania w dalszym ciągu stanowią przeszkodę.Co na to import?


Tymczasem łagodniejszy spadek importu stanowił sygnał, że spadek popytu krajowego może mieć już swoje dno. W ostatnich tygodniach rząd Chin wprowadził szereg stopniowych środków mających przywrócić zaufanie przedsiębiorców i pomóc znajdującemu się w trudnej sytuacji rynkowi nieruchomości, będącemu kluczowym źródłem napięć gospodarczych.


W nadchodzących miesiącach import prawdopodobnie ulegnie dalszemu ożywieniu, wynika to z tego, że większy postęp w realizacji istniejących projektów mieszkaniowych i wzrost wydatków na infrastrukturę zaczynają pobudzać działalność budowlaną”.


Chiński referencyjny indeks akcji CSI 300 spadł w czwartek aż o 1%, podczas gdy indeks Hang Seng China Enterprises Index również stracił aż do 1%, za to rentowność 10-letnich obligacji rządowych nieznacznie wzrosła do 2,76%.


Kurs juana na lądzie utrzymał straty, notując blisko najsłabszego poziomu od 2007 r. Nawet przy poprawie danych dotyczących handlu inwestorzy prawdopodobnie pozostaną pesymistyczni co do aktywów w juanie ze względu na ogólnie powolny wzrost i oczekiwanie, że stopy procentowe w USA pozostaną wyższe przez dłuższy czas. Prognozy ekonomistów dają jednak szansę na wyraźne odbicie gospodarcze.

Pomożemy Ci zaplanować transport.

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Treść wiadomości*
Akceptacja warunków*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sealand Liquids sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Legionów 112/21, 81-472 Gdynia, Polska.

Akceptacja warunków*

Zapisuję się do newslettera.

Wyślij

Najnowsze wpisy

Port Houston zawiesza wysoko poprzeczkę

Port Houston zawiesza wysoko poprzeczkę

Dodaj recenzję
Port Houston odnotował najwyższy w swojej historii wolumen eksportu ładunkó...
Czytaj dalej
Czy 2024 będzie brutalny dla żeglugi morskiej?

Czy 2024 będzie brutalny dla żeglugi morskiej?

Dodaj recenzję
Pojawiają się najnowsze indeksy rokujące trudny 2024 rok. Co to oznacza w p...
Czytaj dalej
MSC pobiera dodatkową opłatę za przesyłki

MSC pobiera dodatkową opłatę za przesyłki

Dodaj recenzję
MSC podjęło decyzję o wprowadzeniu wyższej opłaty za przepływ przez Kanał P...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora