Nadzieja rynku USA – czyli obecna prognoza łańcucha dostaw

Przez ostatnie miesiące oczy gospodarki światowej były mocno skupione na wahaniach rynku USA.


Jak wygląda obecna sytuacja oraz czego możemy się spodziewać?

Pierwsze jaskółki


Kryzys w globalnych łańcuchach dostaw spowodowany pandemią wydaje się nieznacznie łagodnieć, ponieważ według platformy rezerwacyjnej Freightos Group koszt wysyłki kontenera z Azji na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych spadł obecnie poniżej 2500 USD (pod koniec ubiegłego roku osiągnął najwyższy poziom ponad 10 000 USD).


Dodatkowym pozytywnym ruchem rynku jest spadek cen tarcicy (asortymentu drzewnego powstały w wyniku przetarcia), ponieważ obecne stawki produktu są najniższe od ponad dwóch lat.


Jak jest?

Pomimo optymistycznych drgnięć gospodarki USA, obecny poziom inflacji na rynku Amerykańskim niestety wiąż pozostaje wysoki. W środę (12.10.22) Departament Pracy poinformował, że Indeks Cen Producentów (czyli wskaźnik tego, ile dostawcy pobierają od innych firm) wzrósł we wrześniu znacznie wyżej niż przewidywano.


W związku z powyższym realia sugerują, że spadające ceny towarów oraz usług są nadal dalekie od pełnego przebicia się przez obecnie trwające problemy gospodarcze.Prognozowania indeksów


Producer Price Index (czyli wskaźnik cen dóbr produkcyjnych) określony dla popytu końcowego USA wzrósł we wrześniu o 8,5% (w porównaniu z rokiem poprzednim).

Pomijając jednak fakt, że wrześniowy poziom PPI przewyższył oczekiwania niektórych ekonomistów, jego wartość mimo to oznacza najmniejszy roczny wzrost od lipca 2021 r., dając tym samym niepokojący brak rokowań wzrostowe.


Dodatkowa analiza raportu Departamentu Pracy wykazała również, że spowolnienie popytu i rozluźnienie łańcuchów dostaw zaczęło przekładać się na niższe stawki niektórych towarów. Ceny odzieży spadły o 0,3%, a wartości używanych samochodów osobowych i ciężarowych maleją już trzeci miesiąc z rzędu, co potwierdza raport badający ,,wskaźnik cen konsumpcyjnych”.


Indeks opracowany przez Rezerwę Federalną Nowego Jorku rzuca jednak cień nadziei na nadchodzącą przyszłość frachtową, ponieważ wykazuje, że obecny stres odnotowany globalnym systemie rynkowym zmniejszył się we wrześniu do najniższego poziomu od grudnia 2020 roku.

CIEKAWOSTKI

Skontaktuj się z nami i zaplanuj transport.

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Treść wiadomości*
Akceptacja warunków*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sealand Liquids sp. z o.o, z siedzibą przy ul. Legionów 112/21, 81-472 Gdynia, Polska.

Akceptacja warunków*

Zapisuję się do newslettera.

Wyślij

Najnowsze wpisy

Ameryka Południowa to nowe Chiny?

Ameryka Południowa to nowe Chiny?

Dodaj recenzję
Dlaczego produkcja w Chinach będzie drożeć?
Czytaj dalej
Chiny będą drożeć

Chiny będą drożeć

Dodaj recenzję
Jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy jest to odpowiedni czas na bookowanie...
Czytaj dalej
Jakie problemy zgłaszają klienci?

Jakie problemy zgłaszają klienci?

Dodaj recenzję
Branża transportowa to jeden z najbardziej dynamicznych i zmiennych sektoró...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora