Afryka to nowy potencjał dla przedsiębiorców z całego świata, również z Polski. Jak zacząć, który kraj wybrać oraz jaki sektor najbardziej na tym skorzysta?

Afryka zyskuje w siłę
Czarny Ląd w ostatnich latach staje rosnącym się potencjałem gospodarki. PKB Afryki na rok 2023-24 szacuje się na 4,1%. Dodatkową, niepodważalną przewagą jest zróżnicowany kapitał naturalny, wyceniony jest na 6,2 biliona dolarów! Afryka obfituje w ropę naftową, gaz, minerały, ziemię, słońce, wiatr i różnorodność biologiczną.
Na rynkach wschodzących, w szczególności w Afryce, popyt na nową infrastrukturę był i pozostaje silny. Klucz sytuacji to ogólny i teoretycznie niepowstrzymany wzrost wolumenów z kontynentu. Rozwój segmentu gospodarczego stopniowo rośnie w siłę, a tym samym wzrasta prawdopodobieństwo, że Afryka w przyszłości stanie się dodatkową alternatywą w przypadku znaczącego ograniczenia siły przerobowej Chin.
Potencjał dla polskich przedsiębiorców
Sektory, w których Polska ma największe szanse, to przede wszystkim przemysł spożywczy, ponieważ populacja na Czarnym Lądzie stale przyrasta, a pokolenia chętnie uczą się nowych technik produkcyjnych.
Dla przedsiębiorców Europejskich warto zaznaczyć, że UE już posiada umowę o partnerstwie gospodarczym między Kamerunem, Mauritius, Seszele, Zimbabwe i Madagaskar co umożliwia swobodny dostęp do wszystkich jego produktów. Zainteresowanym dodam, że UE przyznaje dodatkowo zerowe stawki celne i zerowe kontyngenty na przywóz z Kamerunu.

Które produkty?
Co istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego wymiana ze wspomnianymi powyżej krajami opiera się na takich produktach jak:
-mięso,
-mleko
-sery,
-ryby,
-warzywa,
-zboża,
-oleje i tłuszcze,
-przetwory spożywcze,
-cukier,
-kakao,
-napoje,
-tytoń,
-chemikalia,
-artykuły z tworzyw sztucznych i papieru,
-tekstylia,
-artykuły metalowe,
-meble.
Wymienione powyżej produkty to tylko najpopularniejsze z produktów transportowanych we współpracy z Afryką, co obrazuje ogrom potencjału Czarnego Lądu. Dodatkowo dzięki taryfom zawartym z UE możliwe jest stworzenie wysokorentownych łańcuchów dostaw.