Od niedawna wprowadzone zostały nowe regulacje prawne dotyczące transportu drogowego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji, które mogą ponieść za nieprzestrzeganie przepisów, dotyczących przewozu towarów.
Co grozi firmom transportowym oraz w jaki sposób uniknąć kary?

Nowe regulacje
Nowe regulacje prawne dotyczące kar drogowych nie odnoszą się tylko do wyższych kwot za nieprzestrzeganie przepisów drogowych (związanych ze stylem jazdy), ale również do wytycznych związanych z załadunkiem towarów. Według obecnych ustaleń kierowca ciężarówki może ponieść wysokie konsekwencje za przewóz towarów przekraczających dopuszczalne limity wagowe.
Co warto wiedzieć?
- Ciężarówka przewożąca towary na długich trasach z punktu odbioru do miejsca destynacji nie może przekroczyć łącznie 40 ton.
- Kierowca może przewozić przetowarowany transport bez ryzyka poniesienia kary wyłącznie do 100 km od podjętego zlecenia z terminalu kolejowego oraz do 150 km od terminalu morskiego.
- Kierowca podczas transportu powinien posiadać list przewozowy potwierdzający (w przypadku kontroli) odległość trasy transportowej.

Kto ponosi konsekwencje?
W przypadku zweryfikowania przez kontrolę drogową przeważonego transportu na odcinku dłuższym niż dozwolone 100/150 km od terminalu konsekwencje ponosi:
- kierowca,
- przewoźnik,
- załadowca.
Czym różnią się od siebie kary? W przypadku przewoźnika oraz firmy, która załadowała przeważony transport konsekwencje pokrywają się z wysokimi karami finansowymi (sięgającymi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych), zgoła inaczej niż w przypadku osoby kierującej. Kierowca przetowatowanej ciężarówki poniesie bowiem nie tylko koszty związane z wysokim mandatem, ale może dodatkowo zostać pozbawiony prawa jazdy, co automatycznie skutkuje brakiem możliwości wykonywanego zawodu.

Jak wozić i nie ponosić kary?
Kary związane z nieprzepisowym przewożeniem towarów są tak wysokie i rygorystyczne, że kierowcy oraz firmy wspomagające nie podejmują ryzyka, związanego z poniesieniem konsekwencji nieprzestrzegania nowych przepisów drogowych. W jaki sposób planować transporty i nie dopłacać? Odpowiedzią jest transport intermodalny… Kryterium wyboru odpowiedniego środka transportu są 3 aspekty:
- Koszt
- Czas
- Odległość
Rekomendujemy, by do każdego planowanego transportu podejść z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym dostosowanie oraz opracowanie najatrakcyjniejszej i zarazem najbezpieczniejszej trasy przewozu. W związku z powyższym chcąc dokonać optymalizacji kosztów warto posilić się pomocą firmy spedycyjnej, która zapewni wybór najlepszej możliwej ścieżki przewozowej.
CIEKAWOSTKI