Przerwa w dostawie prądu w Chinach - czyli utrudnienia gospodarki

Od kilku miesięcy Chiny zmagają się z narastającym kryzysem energii. Problem ten spowodowany jest nieregularnymi przerwami w dostawach prądu oraz restrykcyjnymi rozporządzeniami Pekinu, związanymi z planem wdrożenia systemów obniżających wzrost CO2.



Przyczyny kryzysu energetycznego


Rosnący krach Chin spowodowany brakiem odpowiednich dostaw energii sukcesywnie narasta od czerwca 2021 roku. Gospodarka Państwa Środka w czasie postpandemicznego odmrożenia została drastycznie skonfrontowana z nowymi rozporządzeniami. Dwutlenek węgla wytwarzany przez Chiny przoduje w statystykach, dotyczących głównych przyczyn efektu cieplarnianego oraz zatrucia społeczeństwa.


Chcąc wprowadzić nową politykę ekologiczną Pekin rozpoczął wdrażanie planów mających bezpośrednio przełożyć się na ograniczenie energochłonności produkcyjnej.

Braki w dostawach prądu spowodowane są zmniejszeniem ilości wydobywanego węgla kamiennego, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie około 60% energii elektrycznej Chin.


Braki energetyczne, a rozwój gospodarczy


Kryzys dostawy prądu odbija się na wewnętrznej oraz zewnętrznej polityce gospodarczej Chin. Szacuje się, że od połowy bieżącego roku około 20 regionów Państwa Środka zostało poddane formą racjonowania ilości energetycznej. Wśród nich znalazły się główne ośrodki przemysłowe Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, czy też inne popularne okręgi takie jak Heilongjiang, Liaoning itp.


Sytuacja energetyczna w Chinach jest na tyle zła, że dochodzi do niezapowiedzianych przerw w dostawach prądu oraz restrykcyjnych nakazów zaburzających przepływ gospodarczy wysoko energetycznych firm przemysłowych. Nakazy i nieplanowane braki elektryczne powodują coraz większe zagrożenie oraz rozchwianie procesowe przedsiębiorców Państwa Środka.


W mieście Liaoyang z powodu przerwy w dostawie prądu i zatrzymania się wentylatorów odlewni do szpitala na skutek zatrucia trującym gazem trafiło aż 23 pracowników. To tylko jeden z fatalistycznych skutków, występujących wśród regionów objętych racjonowaniem energetycznym. Przerwy prądu dodatkowo wpłynęły na wyłączenie sygnalizacji świetlnej w miastach oraz na brak elektryczności w sklepach, galeriach oraz w gospodarstwach domowych.


Według danych przedstawionych w ,,Financial Times” w samej prowincji Guangdong niedobory elektryczności dotknęły aż 150 tysięcy firm. Liczby te rosną w zastraszającym tempie, a przedsiębiorcy zmuszani są do ograniczania czasu pracy oraz zmniejszania wydajności produkcyjnej. W mieście Quzhou ilość dni roboczych została odgórnie obniżona z 6 na 4. Dodatkowo Pekin zapowiedział, że planuje wprowadzenie systemu spadku energochłonności do aż 3% na każdej jednostce produkcyjnej.



Prognozowany ekonomiczno-gospodarcze


Analitycy Goldman Sachs po dynamicznym kryzysie elektrycznym Chin obniżyli prognozę wzrostu PKB na rok 2021 z 8,2% na 7,8%. Dodatkowo określają obecny stan ekonomiczny jako najgorszy kryzys występujący od 2011 roku w Państwie Środka. Podobne prognozy wysnuli analitycy Nomury, którzy we wrześniu również obniżyli prognozy wzrostu chińskiego z 8,3% na 7,7%. Dodatkowo eksperci zaznaczają, że racjonowanie energii w chińskich fabrykach może potrwać aż do pierwszego kwartału 2022 roku.


Kryzys energetyczny wpłynął nie tylko na rozwijającą się branżę budowniczą w postpandemicznym rynku Państwa Środka, ale również na światowy niedobór układów scalonych. Problem ten przełożył się na zmniejszenie produkcji komponentów i co za tym idzie na realne opóźnienia produkcyjne w takich koncernach jak między innymi Pegatron (firma tworząca iPhone’y dla Apple), Tesla, Volkswagen, czy też Stellantis.


Rys rozwiązania systemowego


Mike Beckham w swoim wywiadzie dla ,,Wall Street Journal” zapowiedział ,,Będzie efekt domina… Zdaliśmy sobie sprawę, że obecny kryzys jest potencjalnie większy, niż wszystko co widzieliśmy w swoich karierach zawodowych”.


Przekłada się to również na decyzje chińskich władz, które chcąc rozwiązać problem niedoborów prądu w fabrykach, nakazały podniesienie ilości wydobycia węgla. Dodatkowo elektrownie otrzymały większą swobodę w ustalaniu cen energii dla odbiorców.


Decyzja ta niesie za sobą jednak skutki bezpośrednio odnoszące się do sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców. Dzięki możliwości dowolnego ustalania polityki cenowej za prąd, duże koncerny, firmy będą mogły wznowić pasy produkcyjne na podobnym poziomie. Przedstawione rozwiązanie systemowe niesie jednak za sobą ogromne zagrożenie wzrostu cen wytwarzanych towarów, dodatkowego obciążenia wzrostu inflacji na rynku światowym, utrudnień transportowych oraz bankructwa firm prosperujących w mniejszej skali.



CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Czy port Hongkong ma problemy?

Czy port Hongkong ma problemy?

Dodaj recenzję
Według rankingu Alphaliner 30 najbardziej ruchliwych portów kontenerowych n...
Czytaj dalej
Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Dodaj recenzję
Port w Vancouver uruchomił nową, innowacyjną linię elektrycznych holowników...
Czytaj dalej
Baltimore - co z ładunkiem?

Baltimore - co z ładunkiem?

Dodaj recenzję
Czy Baltimore okaże się siłą portów wschodnich USA? Jakich przekierowań moż...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora