Niskie dane ekonomiczne Chin prognozują słaby import kluczowych towarów.
Jakie dane należy znać, czego należy się spodziewać?

Ogólna sytuacja
Wskaźnik produkcji Purchasing Managers' Index spadł w maju do najniższego od pięciu miesięcy poziomu (48,8).
To drugi miesiąc, w którym wskaźnik osiągnął poziomu poniżej 50.
Spadkowi chińskiego sektora produkcyjnego towarzyszą również słabe wyniki w innych ważnych częściach gospodarki świata.
Inwestycje w nieruchomości spadły w kwietniu o 16,2% rok do roku, Sprzedaż nieruchomości mierzona powierzchnią spadła w kwietniu o 11,8% w skali roku.
Według danych NBS zyski przemysłu spadły o 20,6% w pierwszych czterech miesiącach roku w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.
Prognozy sprzedaży
Głównym jasnym punktem chińskiej gospodarki jest sprzedaż detaliczna, która w kwietniu wzrosła o 18,4% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, ale nawet te wyniki były poniżej oczekiwań rynku na skok o 21%.
Wydatki na handel detaliczny nie są jednak głównym motorem popytu towarów. To budownictwo i produkcja napędzają potrzebę konsumencką artykułów, zwłaszcza na surowiec stalowy, rudę żelaza i miedź.
Obecnie budownictwo i infrastruktura odpowiadają za około 55% chińskiego zużycia stali, a produkcja, w tym pojazdy i maszyny, zajmuje około 30%.

Co w imporcie?
Oczekuje się, że import rudy żelaza drogą morską wyniesie około 93,29 mln ton (zgodnie z danymi Refinitiv) co byłoby silniejsze niż 90,44 mln ton odnotowane przez służby celne w kwietniu.
Refinitiv Oil Research oczekuje, że import ropy naftowej wyniesie 11,22 miliona baryłek dziennie (bpd), co oznacza wzrost z 10,36 miliona baryłek dziennie w kwietniu i spadek z 34-miesięcznego maksimum na poziomie 12,37 miliona baryłek dziennie w marcu.
Analitycy towarowi Kpler prognozują import wszystkich gatunków węgla pochodzącego z morza na 34,33 mln ton w maju, co oznacza wzrost z 33,61 mln ton w kwietniu, ale spadek z 34,42 mln ton w marcu.
Majowe wyniki importu są prawdopodobnie odzwierciedleniem oczekiwań chińskich rafinerii i hut na to, że odbicie gospodarcze będzie silniejsze niż w rzeczywistości.
Obecne spadki
Globalne benchmarkowe kontrakty terminowe na ropę Brent zakończyły się w środę na poziomie 72,66 USD za baryłkę, najniższym od czterech tygodni.
Kontrakty futures na rudę żelaza w Singapurze zakończyły się ceną 105,07 USD za tonę, co oznacza spadek o 10 centów w stosunku do poprzedniego zamknięcia i około 20% poniżej tegorocznego szczytu 131,19 USD z 15 marca.
Londyńskie kontrakty terminowe na miedź zakończyły się w środę ceną 8 089 USD za tonę, co oznacza spadek o 0,4% w porównaniu z poprzednim zamknięciem i 13,5% poniżej tegorocznego szczytu zamknięcia, który wyniósł 9 356 USD w dniu 23 stycznia.