ABC Frachtu morskiego - czyli podstawa silnej spedycji

W dobie wahających się stawek frachtowych oraz niestabilnej sytuacji gospodarczej, chcąc zapewnić bezpieczeństwo transportu niezbędny jest dobór doświadczonej firmy spedycyjnej.


Jak rozważnie wybrać oraz co wpływa na końcowy koszt przewozu?


Czym jest frach morski?


Fracht morski to z definicji opłata, pobierana za przewóz towarów drogą morską. Stawki zwykle uzależnione są od masy i objętości przesyłki. Zazwyczaj wypłacany jest on jest po dostarczeniu towarów na właściwe miejsce przeznaczenia, w uzgodnionym terminie i w stanie nieuszkodzonym. Pojęcie to z czasem ewoluowało i obecnie frachtem nazywane ogólnie są transporty towarów drogą morską.



Co wchodzi w skład stawki frachtowej?


Na cenę stawki frachtowej składa kilka czynników zależą od wielkości kontenera, wagi oraz rodzaju towaru, wolumenu, regularności wysyłek oraz wypełnienia statków na danej relacji się kilka czynników, wśród nich wyróżnia się takie koszta jak:



-dodatek paliwowy BAF (Bunker Adjustment Factor)- czyli tak zwana korekta paliwowa, działająca jak automatyczny mechanizm korygujący stawki transportowe w wyniku zmian cen paliwowych,


-dodatek siarkowy LSS (Low Sulfur Surcharge)- czyli dodatkowa opłata za paliwo nisko-siarkowe,


-dodatek bezpieczeństwa portów i statków ISPS (International Ship and Port Facility Security Code)- czyli opłata pobierana przez wszystkich armatorów oraz porty morskie za zestaw przepisów i zaleceń, zmierzających do zwiększenia zabezpieczenia żeglugi przed terroryzmem,

-opłaty przeładunkowe THC (Terminal Handling Charge)- czyli opłaty pobierane przez władze terminalu za obsługę urządzeń związanych z załadunkiem i rozładunkiem kontenerów.


Jak przebiega proces bookowania miejsc na statkach?


Proces bookingu miejsc frachtowych rozpoczyna się po otrzymaniu zlecenia od klienta. Wtedy to spedytor wysyła notę bookingową do armatora, a ten po sprawdzeniu możliwości przyjęcia transportu do realizacji odpowiada bookingiem lub pierwszym dostępnym terminem. Potrzebę rezerwacji miejsc należy sygnalizować armatorowi z wyprzedzeniem, tak aby mógł on zabezpieczyć miejsce oraz niezbędny sprzęt.

Co gwarantuje wybór odpowiedniej spedycji?


Wybierając odpowiednią firmę spedycyjną osoba zlecająca transport zapewnia sobie bezpieczeństwo przewozu towarów.


Wyspecjalizowane marki posiadają nie tylko zabezpieczenia w postaci ubezpieczeń cargo, ale dzięki wieloletnim współpracom oraz biegłości rynkowej są w stanie osiągnąć znacznie więcej w negocjacjach z armatorami. Dodatkowo szeroka wiedza dotycząca rynku transportowego specjalistów ds. spedycji wpływa bezpośrednio na:


-szybkość przewozu,

-elastyczność modeli transportu,

-terminowość,

-dostępność miejsc na statkach,

-dostępność kontenerów,

-eliminację potencjalnych zagrożeń,

-szybkość reakcji.


CIEKAWOSTKI

Najnowsze wpisy

Czy port Hongkong ma problemy?

Czy port Hongkong ma problemy?

Dodaj recenzję
Według rankingu Alphaliner 30 najbardziej ruchliwych portów kontenerowych n...
Czytaj dalej
Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Elektryczne holowniki podbijają Vancouver

Dodaj recenzję
Port w Vancouver uruchomił nową, innowacyjną linię elektrycznych holowników...
Czytaj dalej
Baltimore - co z ładunkiem?

Baltimore - co z ładunkiem?

Dodaj recenzję
Czy Baltimore okaże się siłą portów wschodnich USA? Jakich przekierowań moż...
Czytaj dalej

Masz pytania? Chętnie odpowiem

Inne artykuły tego autora